Składamy PIT za 2015 rok

Większość dorosłych obywateli naszego kraju począwszy od 1993 roku tj. od momentu wejścia w życie ustawy o PIT  musi  złożyć we właściwym ze względu na adres zamieszkania Urzędzie Skarbowym roczną deklarację podatkową za rok poprzedni. Roczne zeznanie podatkowe za rok 2015 będziemy składali w roku 2016 do końca kwietnia.

Przeciętny Polak ma trudności z prawidłowym wypełnieniem takiej deklaracji, dlatego często chcąc rzetelnie wywiązać się z tego obowiązku, poświęca dużo własnego czasu albo zleca rozliczenie roczne pit fachowcom (biurom rachunkowym, księgowym) i wydaje  pieniądze. Niektórzy podatnicy, którzy nie mają ulg podatkowych i i mają jedno źródło dochodu, np.pracują tylko w jednym zakładzie pracy lub otrzymują świadczenie np. z ZUS-u, mogą zlecić rozliczenie płatnikowi, który sporządza deklarację PIT-40 i przekazuje ją do fiskusa.

Jednak nie wszyscy mogą korzystać z tej możliwości i muszą złożyć zeznanie PIT 2015 samodzielnie. Jeśli nie chcą tracić czasu i pieniędzy to najlepszym rozwiązaniem będzie dla nich rozliczenie pit przez internet, gdzie można znaleźć darmowy program do zeznań rocznych. Najnowsze programy rozliczają wszelkiego rodzaju zeznania praktycznie automatycznie, wystarczy, że użytkownik wprowadzi tylko swoje dane osobowe i przepisze kilka kwot z druku PIT-11, który dostaje od pracodawcy. Podając dodatkowe informacje dotyczące jego sytuacji  życiowej i rodzinnej otrzyma podpowiedź, jakie ulgi mu przysługują. Program uwzględni odliczenia z tytułu darowizn i wszystkie inne dotyczące podatnika. Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego, podatnik wpisuje jedynie nr KRS wybranej organizacji.

Po wprowadzeniu wszystkich danych program tworzy odpowiednią deklarację PIT 2015 z obliczonym podatkiem, po uwzględnieniu wszystkich ulg i odliczeń. Na ekranie pojawia się wypełniony druk. W tym momencie podatnik może gotowe  zeznanie wysłać do fiskusa przez Internet z użyciem systemu e-Deklaracje. Deklaracje trafia od razu do Urzędu Skarbowego i otrzymujemy potwierdzenie przyjęcia przez urząd. Jeśli oczekujemy zwrotu podatku, będzie on  szybszy niż gdybyśmy składali deklarację PIT w postaci papierowej. Możemy oszczędzić w ten sposób czas, pieniądze i środowisko naturalne.