Podatki i nieruchomości, czyli co każdy prywatny właściciel powinien wiedzieć.

Każdy, kto jest właścicielem nieruchomości, powinien zadać sobie trud zdobycia podstawowej wiedzy o podatkach od nieruchomości. Szczególnie w sytuacji, gdy chcemy tę nieruchomość wynająć lub sprzedać. W obu przypadkach wiedza na ten temat pozwoli nam uniknąć zapłacenia zbyt wysokiego podatku lub niepłacenia go wcale.
Sprzedaż nieruchomości
Dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości jest oczywiście opodatkowany. Wysokość podatku, jaki jesteśmy zobowiązani oprowadzić do Urzędu Skarbowego będzie jednak zależeć od roku, w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy naszą nieruchomość. Sprawdźmy, jakie terminy będą istotne z punktu widzenia ustawodawcy.

1. Przypadek pierwszy: nieruchomości nabyte lub wybudowane do końca 2006 r. Jeśli ten termin odnosi się właśnie do twojej sytuacji, mamy dla ciebie dobra wiadomość – nie musisz płacić podatku. Nie musisz nawet informować Urzędu Skarbowego o fakcie sprzedaży swojej nieruchomości. Zgodnie z przepisami sprzedaż nieruchomości po 5 latach od jej nabycia bądź wybudowania jest zwolniona z opłat podatkowych.

2. Przypadek drugi: nieruchomości nabyte lub wybudowane do 1 stycznia 2009r. Jeśli sprzedamy nieruchomość w roku 2015 – skarbówka nie zajrzy do naszych kieszeni. W sytuacji, gdy nie minęło 5 lat od czasu nabycia (budowy) nieruchomości będziemy musieli zapłacić podatek, który wynosi 19% zysku ze sprzedaży, pomniejszonego o koszty odpłatnego zbycia oraz kosztami amortyzacyjnymi. W tej sytuacji będą to wszystkie udokumentowane koszty związane z budową, opłaconym podatkiem od spadków i darowizn, a także obsługą notarialną.
Jeśli musimy zapłacić podatek od nieruchomości, wystarczy wypełnić właściwy e pit, czyli PIT-36, PIT-36L lub PIT-38. Wyliczoną kwotę uwzględniamy w rubryce pt. „Podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości”.

Ulga meldunkowa
Jako podatnicy mamy także możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, jeśli spełniamy odpowiednie kryteria. Ulga meldunkowa przysługuje osobom, które były zameldowane na pobyt stały w sprzedawanej nieruchomości co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed datą zbycia.  W ten sposób możemy sprzedaż nieruchomość już po 4 latach od momentu kupna, bez konieczności płacenia podatku.