PIT online 2017 — zakończenie sezonu rozliczeń podatku dochodowego

Rozliczenie roczne PIT w tym roku dobiega końca. Wraz z upływem ostatecznego terminu na złożenie w urzędzie skarbowym najbardziej popularnych formularzy podatkowych w Rzeczypospolitej Polskiej rozliczenie PIT online 2017 faktycznie zakończy się w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin. Z jednej strony należy zachęcić do elektronicznej formy PIT wszystkich podatników, którym wciąż jeszcze nie udało się przygotować i przesłać zeznania do organów podatkowych — rozliczenie PITu przez Internet możliwe jest nawet w ostatnich minutach przed upłynięciem legalnego terminu. Z drugiej pokusić się można o podsumowanie udziału elektronicznych form deklaracji w czasie mijającego sezonu rozliczeń podatkowych.

Dobrą wiadomością dla wszystkich polskich podatników, którym nie wystarczyło czasu na wypełnienie swych corocznych obowiązków podatkowych względem urzędów skarbowych, jest możliwość składania zeznań do dnia 2 maja. Urzędy skarbowe planują dyżury w tym dniu i bez wątpienia liczni podatnicy postanowią z nich skorzystać. Jednak należy raczej odradzać pracę nad zeznaniem podatkowym w jego tradycyjnej papierowej formie w pośpiechu, perspektywie upływającego terminu — rozliczenie PIT 2017 przez Internet stanowi znakomitą alternatywę dla takich spóźnionych zabiegów. Biorąc pod uwagę wszelkie zalety internetowych serwisów fiskalnych, z których do tej pory skorzystało blisko 10 milionów osób w naszym kraju, można bez wahania polecić PIT 2017 online także tym podatnikom, którzy postanowili zająć się swoim rozliczeniem dopiero teraz. To, co do tej pory przesądzało o konkurencyjności rozliczeń cyfrowych — łatwość obsługi, sprawność rozliczenia, gwarancja poprawności rachunków — jest jak najbardziej prawdziwe i atrakcyjne dla przeciętnego podatnika także w tej chwili. W pewnym sensie osoby, które muszą przygotować swoje rozliczenie właśnie teraz, w zasadzie nie mają alternatywy poza kolejką w urzędzie skarbowym a wcześniej niekończącymi się poprawkami w papierowych formularzach. Dobry PIT 2017 online wciąż umożliwi poprawne i terminowe rozliczenie podatku i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności poza skompletowaniem koniecznych dokumentów.

W szerszej perspektywie wydaje się, że tegoroczne programy PIT były znacznie bardziej dopracowanie i funkcjonalne niż ubiegłoroczne. Szczególny nacisk położono w aplikacjach podatkowych na łatwość oraz bezproblemowość obsługi, a także na wspomożenie podatników bez jakiejkolwiek wiedzy o podatkach. Należy to uznać za sukces i właściwy kierunek rozwoju.