Nowości w rozliczeniu i na portalach podatnika

Ministerstwo Finansów właśnie wkroczyło w kolejny etap realizacji programu e – Podatki, który ma na celu coraz efektywniejsze działanie administracji podatkowej oraz szybszą realizację zadać publicznych. Pierwszym krokiem w tym kierunku było uruchomienie w połowie sierpnia 2014 Portalu Podatkowego.  Na razie ogólnodostępna część to baza wiedzy o podatkach, aktualizowane informacje o zmianach w prawie podatkowym, a także kalendarz z ważnymi terminami i pomocne w rozliczeniach kalkulatory. Docelowo zostanie uruchomiona także druga część portalu, która będzie dostępna dopiero po zalogowaniu. Każdy podatnik będzie posiadał swoje podatkowe konto użytkownika, na którym znajdzie wszystkie swoje niezbędne dane podatkowe, finansowe i operacyjne. Na ten moment w sieci funkcjonuje już odpowiednik takiego program – portal podatnika PITax.pl.
Integralną częścią Portalu jest system e – Deklaracje, za pośrednictwem którego mogliśmy do tej pory przesyłać zeznania podatkowe drogą elektroniczną. Od 2015 roku nastąpią jednak pewne zmiany w sposobie składania e – deklaracji. Przede wszystkim zostanie uruchomiona część Portalu, do której dostęp uzyskamy po zalogowaniu się na swoje konto podatnika. Tam czekał już będzie na nas wstępnie wypełniony PIT. Administracja podatkowa zrobi to na podstawie informacji przesłanych przez płatnika w formularzu PIT – 11. Wstępnie wypełnione zaznanie otrzymają jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na płatnikach natomiast będzie spoczywał obowiązek przesłania PIT-11 wyłącznie drogą elektroniczną. Wyjątkiem są pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 5 osób.

Również dla przedsiębiorców nowy Portal Podatkowy będzie lepszym rozwiązaniem. Indywidualne konto umożliwi im lepszy monitoring wszystkich spraw związanych z podatkami. Za pośrednictwem portalu będzie można m.in. obierać korespondencję z Urzędu Skarbowego, na przykład decyzje, wezwania czy postanowienia o wszczęciu postępowania. Oprócz tego podatnik będzie mógł składać wnioski, a także pobierać zaświadczenia i wpisy. Uruchomiony zostanie również system płatności online, dzięki któremu będzie można uregulować wszystkie zobowiązania wobec skarbówki.