Jakie błędy popełniamy najczęściej przy wypełnianiu deklaracji podatkowych

Zanim przystąpisz do rozliczenia swojego zeznania podatkowego, sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy w tego typu rozliczeniach. Pamiętaj, że warto zawsze uniknąć sytuacji, w której będziemy wzywani przez Urząd Skarbowy do złożenia korekty. W najgorszym przypadku możesz też złamać prawo skarbowe i ponieść karę. Niestety brak wiedzy w tym zakresie szkodzi także bezpośrednio twoim dochodom, bo jeśli popełnisz błąd na swoją niekorzyść, to zapłacisz większy podatek. Tymczasem znajomość prawa podatkowego w wielu przypadkach bardzo się przydaje, nawet statystycznemu Kowalskiemu, który właśnie głowi się nad tym, jak rozliczyć swój PIT.
Po pierwsze należy pamiętać o bezbłędnym wpisaniu swoich danych osobowych, a zwłaszcza identyfikatora podatkowego. Dla każdej osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej będzie to po prostu numer PESEL. Dla tych, którzy są płatnikami lub prowadzą jednoosobową działalność będzie to oczywiście NIP.

Oczywiste błędy, które popełniamy, to błędy w obliczeniach. Aby uniknąć tego typu pomyłek, warto używać specjalnych kalkulatorów zamieszczonych np. na stornach darmowych programów do rozliczenia PIT-ów – http://www.pitax.pl/wiedza/kalkulatory/. Każdą kwotę należy uważnie wpisać i dwukrotnie sprawdzić, zanim dodamy następną. Zazwyczaj część obliczeń program wykona za nas automatycznie. Jeśli zdarzy nam się jednak popełnić błąd, możemy też liczyć na pomoc Urzędu Skarbowego, który sam dokona korekty, ale tylko gdy kwota nadpłaty, zwrotu lub straty w wyniku tej korekty nie przekroczy  1 000 zł.

Często zdarza się, że składamy zeznanie na nieaktualnym formularzu. Pamiętajmy, że druki PIT aktualizuje się co roku i zawsze musimy wypełnić druk z danego roku podatkowego. Tutaj znów dobrym rozwiązaniem będzie elektroniczne rozliczenie pit. Instalując na komputerze aplikację Pitax możemy być pewni, że zawsze wypełnimy aktualny formularz, ponieważ program aktualizuje się sam.

Jednym z podstawowych błędów to nie złożenie odpowiedniego załącznika, jeśli planujemy skorzystać z ulg i odliczeń. Należy pamiętać, że do naszym formularzu PIT zaznaczamy w odpowiedniej rubryce dany załącznik, a następnie składamy do razem z głównym formularzem.