Jak najszybciej rozliczyć swój PIT za 2014?

Obecnie najszybszą i najprostszą metodą złożenia deklaracji podatkowej jest rozliczenie PIT przez internet. Aby udowodnić, że tak jest, prezentujemy krótką instrukcję, jak tego dokonać. Do wypełnienia deklaracji podatkowej on line będą ci potrzebne następujące dane autoryzacyjne: numer PESEL lub NIP, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Naturalnie imię i nazwisko, a także data urodzenia. Do wypełnienia zeznania niezbędny jest dostęp do internetu, jednak nie musisz posiadać podpisu elektronicznego. Urząd Skarbowy identyfikuje podatnika po powyższych danych oraz kwocie przychodu, wykazanej w zeznaniu za ubiegły rok. Jeśli w poprzednim roku twój dochód wyniósł 0 zł, wówczas taką właśnie liczbę wpisujesz w rubrykę.

Dalej wystarczy już tylko kilka prostych czynności. Wchodzisz na stronę www.Pitax.pl i klikasz zakładkę Rozlicz PIT. Następnie program poprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie etapy rozliczenia. Kierując się instrukcjami, odpowiedź kolejno na garść prostych pytań i dodaj dane, które uzyskałeś w dokumencie dostarczonym Ci  np. przez pracodawcę. Możesz też wybrać do wypełnienia PIT program Ministerstwa Finansów. Wybór należy do Ciebie, najistotniejsze jest, aby program był aktualny, tzn. posiadał wzory formularzy na dany rok podatkowy. Z dobrą, intuicyjną aplikacją rozliczenie pit krok po kroku jest naprawdę proste i nie powinno sprawiać problemów.

Wszelkie dodatkowe instrukcje, dotyczące tego, jak wypełnić konkretny PIT, można znaleźć na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów lub na www.PITax.pl. Warto również zajrzeć na podstronę “Pytania i odpowiedzi”. Są tutaj opisane najczęściej występujące problemy i błędy, z jakimi możemy się spotkać, składając zeznanie przez internet.

Po wypełnieniu interaktywnego formularza i dokładnym sprawdzeniu poprawności wszystkich danych, wysyłamy nasz PIT na serwer Urzędu Skarbowego. Jeśli nie wyświetli nam się żaden dodatkowy status, wówczas pobieramy Urzędowe Poświadczeni Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem
złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym. Należy je wydrukować lub zapisać na dysku komputera.